Radio Retro (2010)

Incarnations

POLITYKA: "Maja Kleszcz i Wojtek Krzak, liderzy eksportowej Kapeli ze Wsi Warszawa, teraz jako incarNations wracają do formuły "piosenkowej". Zjawiskowy g??os Mai oraz świetne jak zawsze teksty Bogdana Loebla daje efekt artystycznej perełki"


TVP KULTURA:
"IncarNations - za skuteczne połączenie kultury popularnej z wartościami artystycznymi oraz za znakomite interpretacje wokalne na płycie Radio Reto.


RZECZPOSPOLITA:
"Radio Retro" to audycja obowązkowa: piosenki o kochaniu napisane ze staromodną klasą, ale nagrane z młodzieżową przekorą. [...] Jest piękną i niezwykłą płytą. Dwójka młodych muzyków odrzuciła bylejakość, której wiele chętnie sie podlizuje.


MACHINA:
"Polska Amy Winehouse? To wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne a już wkrótce może okazać? się, że to komercyjny strzał w dziesiątkę. Radio Retro pogodzi fanów Raz Dwa Trzy i Sistars, Amy Winehouse i Norah Jones, a piosenki powinny zawojować antenę radiowej Trójki"


DZIENNIK GAZETA PRAWNA:
"Otrzymujemy pierwszą polską płytę, udanie przeszczepiającą retro pop na rodzimy grunt"


INTERIA:
"Radio Retro" to znakomity ukłon w stronę czasów, kiedy słowo styl coś jeszcze znaczyło. [..] drugiego takiego duetu kompozytorsko-pisarskiego jak Krzak z Loeblem na pewno nie mamy"..

 

IncarNations i „Radio Retro” to najnowszy projekt artystyczny Wojtka Krzaka i Mai Kleszcz - liderów Kapeli ze Wsi Warszawa. "Radio Retro" - to hołd złożony, nie tak znowu odległym, złotym czasom polskiej piosenki. Czasom, gdy w piosence ważna była zarówno  muzyka jak i tekst oraz  interpretacja. Dobra muzyka nie uznawała granic  - lampowe radia niosły w świat dźwięki, które nie znały edycji, cyfrowej obróbki i innych tanich sztuczek. Królowała  prostota, smak i elegancja.  O przebojowości i popularności utworu decydowała melodia, dobry tekst i świetne wykonanie. Niby to oczywiste, a jednak jakże trudne a przede wszystkim aktualnie niespotykane... Gitara, pianino, kontrabas, perkusja, saksofon i piękny głos.  Wtedy wystarczyło, może wystarczy i dziś? Album zawiera  autorskie kompozycje Wojtka. Maja jest lauraetką wyróżnienia 31 Festiwalu Piosenki Aktorskiej. Autorem większości tekstów zawartych na płycie jest klasyk pióra  - Bogdan Loebl - znany choćby z kultowej już dziś współpracy z zespołami Tadeusza Nalepy czy Stana Borysa, autor takich utworów jak:  "Kiedy byłem małym chłopcem" czy  legendarnej "Anny". Do udziału w nagraniach „Radio Retro” Maja i Wojtek zaprosili swoisty "dream team" - młodych polskich muzyków - Pawła Mazurczaka, Janka Smoczyńskiego, Huberta Zemlera - znanych ze współpracy z całą plejadą rodzimych artystów. Muzycznie dużo tutaj nawiązań do bluesa folku, gipsy swingu, reggae, soulu czy jazzu. Akustyczne utwory w połączeniu z  charyzmatycznym głosem Mai stwarzają  niezwykły klimat.  „Radio Retro“ to efekt ogromnej pasji jego twórców, silnej potrzeby muzykowania i obcowania z muzyką. Album niezwykły, zaskakujący i czarujący...